
Чи можна сприймати слова урядовців в ЗМІ або пости у соціальних мережах, як офіційну позицію державного органу (посадової особи)? А при вчиненні юридично-значущих дій мотивувати це словами «Бо так Міністр сказав»?
Наші експерти вже коментували цю тему, але Міністр юстиції України Денис Малюська надав новий привід для обговорення.
Питання кінцевих бенефіціарних власників нависло над українською бізнес-спільнотою. Стрілки годинника невпинно рухаються вперед, 11 жовтня вже стукає в двері, а бізнес-спільнота в очікуванні прийняття закону про продовження строків подання структури власності.
Здавалося б 12 жовтня полетять перші штрафи за неподання чи несвоєчасне подання структури власності і інформації про кінцевих бенефіціарних власників, але ні…
Чому?
Бо так сказав Міністр…
06 жовтня міністр юстиції Денис Малюська в себе на Fb-сторінці повідомив, що штрафувати бізнес за «неподання чи несвоєчасне подання…» як мінімум в жовтні і листопаді не будуть.
Причина доволі об’єктивна: юридичним особам не вистарчило три місяці для подання всіх необхідних документів державному реєстратору.
За відведений строк лише трохи більше 17 % юридичних осіб встигли подати державному реєстратору структуру власності та дані про бенефіціарів.
«На думку Міністра, враховуючи поточний стан справ та презумпцію невинуватості, відсутня навіть гіпотетична можливість підтвердити належними доказами наявність вини (бодай у формі необережності) керівника юридичної особи, який не подав відомості про КБВ.
У таких умовах складання протоколів на керівників юридичних осіб не є обґрунтованим та законним з огляду на відсутність усіх елементів складу правопорушення. Більше того, гіпотетичне притягнення відповідних осіб до адміністративної відповідальності не відповідало би меті адміністративного стягнення (ст. 23 КпАП)».
Ми не будемо оцінювати висловлювання Міністра з юридичної точки зору, але зазначимо, що це доволі вольовий крок пана Малюськи для підтримки бізнес-спільноти (і причини об’єктивні).
Проте, не відомо чи можна сприймати висловлювання Міністра юстиції як власне позицію всього міністерства чи лише як його приватну думку. З цього приводу Лабораторія права готує офіційний запит до міністерства юстиції для того, щоб розставити всі крапки над «і».
Разом з тим бізнес-спільнота, державні реєстратори та нотаріуси в очікуванні прийняття закону про продовження строків подання з трьох місяців до одного року. Проте міжнародні фінансові інституції не в захваті від такої ідеї, а Міністерство фінансів навіть висловилось проти такої ідеї. Своє бачення даної проблеми наші експерти висвітлювали у попередніх публікаціях.
Далі буде…
Також додамо, що профільний комітет ВРУ підтримав сьогодні наступні поправки (зміни) до Закону.
Володимир Цьомра, Голова Лабораторії права